Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.

Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.
Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.

nedjelja, 26. lipnja 2016.

Hrčci su slatke, čiste i zaigrane životinjice,nježni ljubimci hoće malo radosti.

Hrčci su slatke, čiste i zaigrane životinjice,nježni ljubimci hoće malo radosti.
Popularni kućni ljubimci već od prije zauzeli su srca mnogih ljudi,a među njima ponajviše djece. Ovi zanimljivi glodavci nastanjuju područje Europe i Azije, a razlikuju se vrste koje žive u prirodi od onih koji se drže kao kućni ljubimci. Iako mislimo da ih ima mnogo činjenica je da postoji 18 vrsta koje su svrstane u sedam većih rodova. Prije nego što se odlučite za ove zanimljive i malene ljubimce bilo bi dobro da proučite osnovne stvari o njima i njihovom načinu života.
Od svih vrsta koje poznajemo najčešće se kao kućni ljubimci kupuju zlatni i patuljasti hrčci. Možemo ih podijeliti na sljedeće: zlatne hrčke, patuljasti hrčke (kineski prugasti hrčak), Roborovsijevski patuljasti hrčak, ruski hrčak i Campbellov hrčak). Od raznih pasmina najznačajniji su: šareni hrčak, crni zlatni hrčak, čađavi hrčak, satenski hrčak i dr.
Nije dovoljno samo voljeti ili željeti nekog ljubimca. Za početak je potrebno proučiti osnovne karakteristike, životne navike, ali i odrediti stupanj odgovornosti. Sljedeće osobine simbolične su upravo za hrčke, a jedna od njih je da imaju odličan sluh te da imaju sposobnost čuti visoke tonove. Budući da pripadaju skupini glodavaca možemo zaključiti da zbog toga imaju oštre prednje sjekutiće. Ne razlikuju boje, a vid im je jako slab u usporedbi s njuhom koji je na visokom nivou.
 Profesionalci kažu da se muški i ženski hrčci mogu razlikovati, iako nama laicima to zvuči dosta problematično. Kažu da se razlika između muških i ženskih hrčaka određuje prema veličini i smještaju analnog otvora. Kod ženki on je manji i smješten s lijeve strane dok je kod muških on veći i više s desne strane. Za njih je tipično da su samotnjaci, odnosno s njima u kavez ne bi trebali stavljati i druge hrčke. Još jedna zanimljiva informacija kaže da oni većinu svog života provode u nastambama, a izlaze samo kada im se javi potreba za hranom. Za njih je još karakteristično da uvijek skupljaju i spremaju hranu po svim dijelovima kaveza ili nastambe gdje žive. Prilikom niskih temperatura počinju spavati zimski san.
Najveći dio prehrane hrčka trebao bi sadržavati suhu biljnu hranu, a to su: razne žitarice, pahuljice, suncokretove sjemenke i razna sušena hrana. Poslije sušene hrane, u najvećoj količini trebala bi biti svježa hrana poput jabuke, krastavca, mrkve, salata, cikla, bundeva i dr. najmanji postotak hrane trebali bi sačinjavati životinjske bjelančevine poput svježeg sira ili žive hrane.
Hrčku se hrana stavlja u keramičke posudice, dok je vodu najbolje staviti u pojilice, koje se mogu nabaviti u specijalizovanim prodavnicama za kućne ljubimce. lako vlada mišljenje da su glodari isključivo biljojedi, to je samo djelimično tačno. Kupovne mješavine zrnja (suncokret, pšenica, kukuruz) čine glavnu hranu, dok voće, povrće i zeleniš/trave zaokružuju taj jelovnik. Kao izvor bjelančevina, životinji treba povremeno ponuditi krto meso. Povoljna je i industrijski pripremljena hrana za pse, a maslačka, crvene djeteline, korjena repe, raznih trava ljeti i sami možemo pronaći na livadama. 
Smještaj
Kavez za hrčka ne smije da bude manji od 35 x 25 x 20 centimetara. Povoljnije je kad su vratašca s gornje strane i kad se dobro zatvaraju, jer hrčak je vrlo spretan i rado pobjegne. Novonabavljenog hrčka trebalo bi ostaviti dva, dana na miru da se u svom novom kavezu odomaći. Važno je znati da se odrasli zlatni hrčci međusobno ne podnose. Na dno kaveza trebalo bi staviti piljevinu, pijesak ili slamu, a kako hrčak preko dana voli da spava, u kavez bi trebalo staviti i malu, najčešće plastičnu kućicu, koja će mu zamijeniti gnjezdo u prirodi. Hrčci tu često navuku zalihe hrane, a ženka će se okotiti. Kad hrčak, kojeg držimo slobodno u stanu, izgrize namještaj, moramo znati da to nije učinio da nas naljuti, već iz jednostavne potrebe da izbrusi zube. Zato ne zaboravite da u u kavez stavite drvene oblice, zrnastu hranu ili dvopek! Hrčci su životinje koje se mnogo kreću i treba im omogućiti da se izmore: u točku ili bubnju istrčaće se do mile volje. 
Čišćenje
Za razliku od mnogih malih sisara, hrčci uopšte ne smrde. Zato je dovoljno kavez čistiti svakog trećeg do petog dana: zamijeniti staru podlogu novom i oprati hranilicu i pojilicu.
Karakteristike
Hrčak je noćna životinja: ako ga uznemirimo preko dana, uskoro ponovo ode da spava. Kao i mnoge druge pustinjske životinje, i zlatni hrčci znaju da zapadnu u obamrlo stanje koje se pogrešno naziva „bolest spavanja“. Takav „ljetnji san“ se javlja pri temperaturi od 21 - 27 stepeni Celzijusa. Kad je hrčak izložen nižoj temperaturi - od 5 stepeni Celzijusa, može da zapadne u „zimski san“. Takvu životinju možemo ponovo da "oživimo" poslije 30 do 60 minuta utopljavanja. Uzrast od dvije godine predstavlja za hrčka već visoku starost. 
Hrčak, koji pripada porodici glodara, jedan je od napopularnijih malenih kućnih ljubimaca širom svijeta. Hrčci su slatke, čiste i zaigrane životinjice o kojima nije teško voditi računa, što ih čini savršenim kućnim ljubimcima za sve uzraste.
Hrčak spava danju, a aktivan je noću. Jedina žalosna stvar je kratak životni vijek, obično požive oko dvije do tri godine, što može biti stresno za vaše mališane jednog dana.Kada nabaviti hrčka
Mladog hrčka možete nabaviti u svako doba godine. Prilikom kupovine važno je paziti da je životinjica umiljata, živahna, sjajne dlake i vedrih očiju. Zdravom hrčku dlaka leži uz tijelo, a koža mu je neobično pokretljiva.
 TAKO SAM VESEO.

Nema komentara:

Objavi komentar