Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.

Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.
Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.

četvrtak, 16. lipnja 2016.

HRČAK / HAMSTER /,tako sam malen i mio, a radostan što sam sa Vama.

HRČAK / HAMSTER /,tako sam malen i mio, a radostan što sam sa Vama. 
 Hrčak pripada familiji Muridae iz reda Rodentia.
 Potiču sa Evroazijskog područja gdje naseljavaju pustinje, stepe i riječne pojaseve, a danas se sa uspjehom i ljubavlju odgajaju širom svijeta. Najmanje vrste su veličine oko 5,3 cm i težine oko 100 gr. dok neki od `džinova` dosežu i 34 cm i skoro kilogram težine. Pretežno su biljojedi i hrane se lisnatom hranom, voćem, korjenjem i lišćem mada vole da obrok obogate ponekim insektom ili drugim mesom. Noćne su životinje i rijetko su aktivni tokom dana. U prirodi hrčkova jama često dostiže dubinu do 1,5 m ispod zemlje i sastoji se od više prostorija od kojih je jedna po pravilu namjenjena skladištenju hrane za zimu. Tokom zimskog perioda hibernacije hrčak ne spava dubokim snom već se često budi kako bi se nahranio zalihama, a zanimljivo je da se u tom periodu njegov puls spušta sa uobicajenih 400 do samo 4 otkucaja u minuti.
Zlatni hrčak [podvrsta] je najpoznatiji i njega ćete najčešce vidjeti u prodaji. 
 Igračke za hrčka
Hrčak je po prirodi veoma živahan i pokretljiv pa kavez ili terarijum u kome ga smještate obavezno treba popuniti odgovarajućom opremom koja će mu omogućiti da se igra i da stalno bude u pokretu. Pritom je važno voditi računa i o njegovoj potrebi da na bukvalno svemu oštri zube, pa je najbolje da igračke u kavezu budu plastične a ne drvene.
Jedna od njegovih najomiljenijih igračaka je točak koji se vrti i služi za istrčavanje. Da bi u potpunosti ispunio svoju svrhu, prilikom kupovine provjerite da li je osovina stabilna i da li se pravilno vrti, kako se hrčak ne bi povrijedio ako neplanirano ispadne iz nje. Ako točak počne da škripi nakon nekog vremena, potrebno je da osovinu očistite, podmažete je i nakon toga otklonite višak masti za podmazivanje. Važno je da svi ukućani znaju da se hrčak ne treba uznemiravati dok se igra, jer je tada veoma plašljiv.
Lavirint je još jedna veoma zanimljiva igračka za hrčka u kojoj on neobično puno uživa. Lavirint možete napraviti na veoma jednostavan način tako što ćete na ravnu površinu montirati malene letvice koje obrazuju stazice. Na letvicama ostavite nekoliko šupljina, kroz koje će se hrčak provlačiti. Neke od stazica pretvorite u `slijepe ulice` zatvarajući ih odgovarajućim vratancima. Što ste maštovitiji pri izradi to će vašem ljubimcu igra biti duža i interesantnija. Pomoću ove igračke hrčak će vježbati svoju spretnost i sposobnost da se izvuče iz bezizlaznih situacija baš kao što bi to radio u prirodi gdje ga vrebaju grabljivci.
Sigurno najjednostavnija od svih navedenih igračaka je obična kartonska ili plastična cijev. Njen otvor treba da je dovoljno veliki da životinja može komotno da se provlači kroz nju.
Ovaj ljubimac voli da obitava u čistom ambijentu, a naročito mu smetaju zadimljene prostorije. Ako je smješten u takvom ambijentu, hrčak često oboljeva i živi kraće. 
 ONI SU RADOZNALI. NESTAŠNI PA PAZITE DA NE POBJEGNU:
Ovaj čudnovati glodar kratkog repa i velikih obraza danas je pronašao svoje zasluženo mijesto kao ljubimac u manjim stambenim prostorima. Za porodicu sa odraslom dijecom i zaposlene koji tek u večernjim satima mogu da odvoje par sati sa ljubimcem, hrčak je savršen kućni ljubimac koji se veoma lako pripitomi. Najbolje je da ga ne uzimate u ruke dok se u potpunosti ne navikne na sve ukućane i dok ne zadobijete njegovo puno povjerenje. Ako imate dijete mlađe od 8-9 godina budite na oprezu jer mališani u tom uzrastu nisu dovoljno pažljivi za životinju ovih razmjera. Dijeca ga mogu nesvjesno jače stisnuti ili ispustiti, a to za hrčka može biti fatalno. U večernjim satima hrčka možete pustiti iz kaveza da prošeta, pronjuška i malo se poigra sa vama. Upravo ta igra jača njegovu vezu sa vlasnikom, njegovo samopouzdanje i to može biti pocetak jednog divnog prijateljstva. Ono nažalost u prosjeku traje svega dvije do tri godine, koliki je životni vijek ove životinjice. 
Životni prostor
Hrčak nije životinja koja ima velike prohtijeve. Mirne duše ga možete smjestiti u jednostavan drveni ili metalni kavez ili u veću staklenu posudu. Životni prostor jednog hrčka treba da bude dugačak najmanje 30 cm, širok 25 cm i visok oko 20 cm. Dno pospite suvom travom ili piljevinom. Možete koristiti i zgužvane komade običnog bijelog papira. Nije preporucljivo koristiti novinski papir zbog štamparske boje koja je veoma otrovna za ove majušne glodare. Neophodno je da ovu podlogu mijenjate na svakih 15 dana ili češce. U kavez, kutiju ili staklenu posudu smijestite hranilicu, pojilicu i igračke [vrtešku, male merdevine ili još bolje - budite inventivni pa svom hrčku napravite originalni rekvizit].
Kavez je dovoljno čistiti dva puta tjedno, jer su hrčci vrlo uredne životinjice, ali mjesto na kojem hrčak vrši nuždu treba čistiti svaki dan. 
Ukoliko živi zatvoren, hrčak je sklon gojaznosti, što dalje vodi poremećaju metabolizma i slabljenju imunološkog sistema. U skladu sa starom izrekom ¨Boje spreiječiti nego lijeečiti¨ potrudite se da mu obezbijedite što bolje uslove života. Najjednostavnije riješenje je dobro poznata vrteška. Ove životinje je jednostavno obožavaju i uporno trče na njoj, svakodnevno prelazeći stotine metara. Kao i ostale životinje i hrčak voli da se kreće po što većem prostoru, da otkriva nova mijesta, njuška i istražuje. To mu pruža mogućnost da se razmrda, prouči okruženje i da upozna ljude koji vode brigu o njemu. Sigurno da mu je mnogo zanimljivije da se šeta sobama, nego da trči po vrtešci koja ga nikuda neće odvesti.
Zlatne hrčke možete držati i zajedno u malo većem kavezu, poštujući osnovna pravila združivanja, dva mužjaka i četiri ženke, ili tri mužjaka i šest ženki. Trudne ženke i one sa mladuncima morate odvojiti od drugih odraslih jedinki. Ako proprocija izmedu mužjaka i ženki nije pravilna, često dolazi do konfliktnih situacija, a isto se može dogoditi i ako je teritorija prenaseljena, tj. ako ima previše jedinki na malom prostoru. Prenaseljenost ima i druge ozbiljnije posljedice koje mogu skratiti životni vijek vašeg ljubimca jer je ova životinjica inace nježnog zdravlja. Nabrojaćemo samo neke od njih: povećani nivo stresa, poremećaj u radu polnih organa i žljezda, kao i hormonski poremećaji.
Kavez treba postaviti na mijesto zaklonjeno od direktnih sunčevih zraka, promaje i vlage. 
Jelovnik za hrčka
Karakteristično za hrčka je da u prirodi hranu skuplja i nosi u svojevrsnim `kesicama` unutar usne duplje. Sastavljanje jelovnika za ovu majušnu životinju uopšte ne zahtijeva specijalne sastojke, a ni naročit trud. Osnova hrane su žitarice i biljna hrana uz dodatak koštunjavih plodova koje koriste za temeljno čišcenje i oštrenje zubića koji glodarima rastu tokom cijelog života. Količina naravno mora biti pravilno odmjerena pa će 100g ovog voća zaista potrajati, obzirom na to da im je sasvim dovoljno davati npr. 2-3 oraha ili lješnika na dan. Takođe ih možete hraniti i vrhovima grančica raznih voćki ili klasjem pšenice.
Povremeno u obrok dodajte po jedno kuvano jaje, voće, celer, šargarepu ili zelenu salatu koja za hrčka predstavlja pravu poslasticu. Usitnjene ljuske od kuvanih jaja su dobar izvor kalcijuma i drugih minerala. Kako je hrčak noćna životinja treba ga hraniti jednom dnevno i to uveče.
Klasična šema na koju se možete osloniti pri sastavljanju obroka za odraslog hrčka izgleda ovako: 7g ovsa, 6g suncokreta, 8g crnog hleba, 5g griza, 20ml mlijeka, 5g kuvanog mesa, 10 g šargarepe i kap ribljeg ulja. Obrok za mladunca ćete dobiti ako prepolovite gore navedene količine.
Osim ove hrane Vaš ljubimac će se uvek obradovati raznovrsnim kašama, makaronama, sitnom mesu i drugim [odgovarajućim] ostacima sa vaše trpeze. Pritom vodite računa - ne smije Vas zavesti njegova proždrljivost koja se može izražavati i u pogledu količine i broja obroka. Uvijek imajte na umu da je hrčak prije svega biljojed i da mu najviše prijaju žitarice i voće, pa mu, ukoliko želite da dugo živi i uveseljava Vas svojim prisustvom, obezbedijite zdravu i uravnoteženu ishranu. 



Nema komentara:

Objavi komentar