Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.

Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.
Činčila, ljubimac po mjeri , PREDIVNE SU.

ponedjeljak, 13. lipnja 2016.

Degu ( poznat kao čileanska vjeverica),ljubimac za preporuku.

Degu ( poznat kao čileanska vjeverica),ljubimac za preporuku.
Degu ( poznat kao čileanska vjeverica) zapravo uopšte ne spada u vjeverice. Degu je glodar (Rhodent) iz reda Caviomorpha, potiče sa  zapadnih padina Anda, u centralnom Čileu u Južnoj Americi. To je veom društven sisar, boljojed koji se gnjezdi u jazbinama i aktivan je tokom dana (za razliku od činčile koja je budna noću). Iako živu u jazbini u prirodi, degu ne provodi svo vrijeme pod zemljom, već samo dio.Čileanske vjeverice su veličine otvorenog dlana odrasle osobe i imaju braon krzno, svetli stomačić i prstenove oko očiju i narandžaste zube. Rep im je srednje dužine, sa dužom, oštrom dlakom na kraju repa.
On je rođak činčile.
Ovo malo simpatično stvorenje je ime dobilo po latinskom nazivu Octodon degus. “Octodon” je latinski naziv za 8 zuba (octo – 8, dens – zubi), a “degus” , od latinskog “degusto”, okusiti.Iako su čileanske vjeverice (degui) prirodno braon boje, uzgajivači su kombinacijom dominantnih i recesivnih gena dobili jedinke različitih boja. Tako se degui mogu naći u svim nijansama sive, boje pijeska, pa čak i skoro bijele ili crne boje. Neki primjerci imaju šare po sebi i veoma su rijetki.Degu ima kompleksan vokalni repertoar, za komunikaciju. Prema nekim istraživanjima, koristi oko 15 različitih zvukova. Ovi mali glodari ne trpe šećer u većim količinama, skloni su dijabetesu, pa su u Evropu i SAD prvo donošeni kao životinje na kojima su se vršila istraživanja vezana za dijabetes. Sredinom 20 vijeka, postali su kućni ljubimci.Degu živi od 5 do 9 godina.Težina odraslog degua: 220 – 250g.
Po prirodi, degui se vrlo društvene i radoznale životinjice. Vole društvo, a obradovaće se svakoj novoj igrački koju mu date. Ponekad, kad je uplašen, sakrije se na bezbijedno mijesto ili se ukoči. Ali, uvijek pobijedi radoznaost, pa strah nestane. Veoma su aktivni tokom dana, non stop se igraju. Vole da se penju po granama i skaču visoko. Brzo se kreću i uspeju da se uvuku u jako malo rupu. Vole da kopaju, pa ako imaju priliku sakriće hranu u rupu koju su iskopali u drvetu ili pijesku. U prorodnim uslovima degu zubićima i prednjim šapicama kopa jazbinu u koju voli da se uvlači ili tamo da krije hranu. Može da pokuša da iskopa vaš pod ili dio namještaja, to je njegov prirodni instikt.Degui vole topla i mračna mijesta, nemojte da se iznenadite ako vam se zavuče u rukav. 
Ukoliko nemaju društvo mogu postati depresivni, bez obzira na brigu i ljubav vlasnika. Najbolje je imati dva degua istog pola, a najbolje se slažu dvije ženke, odnosno degui iz istog legla. Ukoliko imate više degua, u kavezu držite po jednog mužjaka jer je i u prirodi samo jedan mužjak vođa kolonije, inače može doći do tuče. Ukoliko dovodite drugog degua nakon što se prvi već odomaćio, upoznajte ih postupno. Pregradite kavez ili stavite kavez do kaveza da se upoznaju prije nego što počnu da žive zajedno. Pazite da ne zanemarujete prvog degua jer će postati ljubomoran na novog. Degui se dobro slažu s kunićima, činčilama i morskim prasićima, ali prvo im dajte vremena da se upoznaju na distanci. 
Degui ispuštaju razne zvuke i tako komuniciraju.Ova mala stvorenja nisu, kao većina glodara, noćne životinje. Spavaju noću, a aktivni su tokom većeg dijela dana. Degu spava noću, ali ima veoma kratke cikluse spavanja – po 15 minuta. Najaktivniji su ujutru i kasnije uveče. Popodne malo odspavaju. Skoro sve što može da ponese iz prostorije hvatajući zubićima, naćiće se u njegovom kavezu. Najviše voli da skuplja parčiće kartona i papira koje sitni da bi napravio gnjezdo. Veoma je zabavno gledati kako se trudi da ponese neki njemu interesantan predmet iako nailazi na prepreke, na primjer stepenice. Degu ne odustaje lako, trudi se dok ne uspije u svojoj namjeri.Degu sve glođe, to mu je važna navika jer je potrebno da mu zubi ostanu kratki i oštri. Zubi glodara stalno rastu, i ako se ne troše prerastu u vilici i životinja više ne može da otvori usta ni da jede.
Obično su prijateljski raspoloženi i prema drugim deguima i prema ljudima. Ako mu pružite prst, može se desiti da vas gricne, ali to nije iz agresije već iz radoznalosti. Možete ga naučiti da to ne radi, tako što ćete ga tada nježno tapnuti po nosu. Ipak, zubi su mu veoma oštri i može da vas povrijedi ako niste pažljivi.Degu se brzo navikava na vlasnike i kavez. Ako ih redovno hranite rukom, oni će se brzo privići na vas i vaš miris. Ne voli mnogo da se uzima u ruke i nije ga lako uzeti jer je veoma brz. Imajte na umu da nikada neće postati pitom kao morsko prase, jer je previše živahan. Degu svakako nije životinjica pogodna za maženje.
U početku će vaš degu biti prilično stidljiv. Pustite ga da se prilagodi na novi prostor, zvukove i mirise. Polagano se približavajte kavezu da ga ne uplašite. Kako su izuzetno radoznale životinje, same će vam prići ako im ponudite neku poslasticu. Nemojte ih pokušati zgrabiti, ruku lagano stavite u kavez, ponudite poslasticu i degu će se sam iz znatiželje popeti. Ubrzo će sam da počne da se penje na vaše ruke i ramena i istraživati vas.
Puštajte ga redovno iz kaveza i igrajte se s njim, ali ga nemojte ostavljati bez nadzora, kako ne bi pregrizao električne kablove. Koliko će vaš degu biti pitom i raspoložen za komunikaciju, zavisi od njegovog temperamenta.Degua nikada nemojte uzimati za rep, jer može da se otkine. To je prirodna odbrana ovih životinjica protiv predatora. Rana zaraste za par nedjelja, ali rep više nikada ne naraste. Najbolje je da deguu pružite otvoren dlan i on ce sam da se popne, ako želi.Degu se kupa u posebnom pijesku kao i činčila. Nabavlja se u prodavnicama za kućne ljubimce. Nemojte koristiti drugi pijesak jer degu u njemu može da se povrijedi. Pijesak mu možete u nekoj staklenoj posudici postavljati u kavez jednom u par dana, a možete ga i držati stalno unutra. U ovom drugom slučaju, pijesak može da postane WC, pa ga morate redovno prosijavati.
Kavez je mijesto gdje degu provodi najviše vremena, pa bi trebalo da je što veći. Preporučuje se da mude minimalnih dimezija 70 x 70 (do100) x 44cm. U takvom kavezu možete da čuvate najviše dvije jedinke. Kavez treba da bude od žice ili stakla (plastika i drvo se ne preporučuju jer će ih degu pregristi), sa dnom koji može da se izvlači radi lakšeg čišćenja. Trebalo bi da u okviru kaveza postavite nivoe za skakutanje i kućicu u kojo će imati mir. Degu u divljini živi u jazbini, pa će mu kućica zamijeniti prirodni dom. Ako je na dnu kaveza rešetka, pospite ga steljom kako se degu ne bi povredio. Idealan kavez trebalo bi da ima nekoliko nivoa. Uz posudu za hranu i vodu, u kavez stavite i posudu s pijeskom za kupanje. Biće vam zahvalni ako u kavez stavite veliki metalni točak za vježbanje. Degu dnevno prosječno pretrči na njemu oko 4,5km. U kavez mu stavite grane, glinene predmete, kamenje, krpene igračke i slične predmete koji mogu da im služe za igru. Izbjegavajte plastične predmete. Odlično služi parče debelog kanapa od kog možete napraviti krug i zakačiti ga na kavez, tako da degu može da se penje na njega i ljulja kao na ljuljšci. 
Degu ipak najviše voli da se zanima sa običnom kartonskom tubom, koju možete lako naći (npr. ambalaža od bombona...). Postavite kavez na mirno mijesto, bez buke, dima, direktne sunčeve svijetlosti i promaje.
Ishrana
Degui su biljojedi. Jedu gotovu miješanu, suvhu hranu za degue i sijeno i sviježu vodu. Jedu i kupovne pelate, voće i povrće (brokoli, crvena paprika...), a jednom do dva puta nedjeljno, ponudite im i kukuruz. Sijeno treba da im je uvijek na raspolaganju i veoma im je bitno zbog vlakana. Najbolje sijeno je livadsko, treba da bude braon boje, a ne zeleno.Odraslom deguu je dovoljno 10g čvrste hrane (pelata) dnevno, što zadovoljava njihove nutritivne potrebe, a da se ne goje. Ako im stalno nudite takvu hranu, oni će je konstantno jesti i izbjegavaće sijeno, što nije dobro za njih.Nemojte im davati hranu za činčile i zečeve, jer ona sadrži sušeno voće što deguu nije dozvoljeno u ishrani. Kako su skloni dijabetesu, ne bi se smijeli debljati, pa budite pažljivi sa poslasticama i s voćem koje ima dosta šećera (kruška, grožđe, orašasti plodovi, suho voće). Dajte im i vitamine i mineralni kamen. U kavez im stavite i grane od voćaka kako bi na njima trošili zube. Ukoliko imate i druge glodare, pazite da degu ne jede njihovu hranu, jer bi za njega mogla da bude štetna.
Degui (čileanske vjeverice) su inteligentna stvorenja, prema istraživanjima inteligentnije su od pacova i morskog praseta. Možete ih naučiti nekoliko osnovnih komandi: da se odazovu na ime, da sami ulaze i izlaze iz kućice na komandu, da se popnu na ruku, kad ih pozovete. Cilj treninga je da degu stekne vaše povjerenje. Proces učenja zasniva se na sistemu vaše pozitivne i negativne reakcije na njegove postupke. Pozitivna reakcija znači nagrada za željeno ponašanje. To može da bude neka omiljena poslastica jer to njega najviše raduje, a možete i samo da ga pomazite po stomačiću.  
  Degu je zdrav kada:
- kreće se brzo i hitro
- znatiželjan je, aktivan i ima dobar apetit
- ima gusto krzno i bistre oči
- nema poteškoća sa disanjem
- nema promjene u boji i konzistenciji izmeta
- nema nikakve vidljive otoke i povrede. Degu najčešće boluje od dijabetesa. Trebalo bi svakog mjeseca da provjeravate njegovu težinu i da li se mijenja količina vode koju popije. To će vam, pored promijena u ponašanju,  biti najbolji pokazatelj da nešto nije u redu. 



Nema komentara:

Objavi komentar